×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

103.846 ton atık ekonomiye geri kazandırıldı

5 Haziran Dünya Çevre Günü törenle kutlandı

Çevre 05/06/2021 22:36 05/06/2021 22:38 87

A- A+

Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü vilayet meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Saygı duruşu , İstiklal marşı ve Attürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından Çevre ve Şehircilik il Müdürü Hikmet Çelik bir konuşma yaptı.

İl Müdürü Çelik yaptığı konuşmada ;

''Ülkemizde geçmişten süregelen çevre sorunlarına karşın geliştirilen etkin çevre politikaları sayesinde, bir yandan büyük sanayi atılımları gerçekleştirilmiş, bir yandan da büyük ölçekli çevre yatırımları yapılarak çevrenin korunması adına önemli işler başarılmıştır. İl Müdürlüğü olarak şehrimizde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın stratejileri doğrultusunda aynı bütüncül ve etkin politikalar izlenmektedir.
Bunun sonucu olarak şehrimiz, büyük sanayi işletmelerini barındıran bir şehir olmakla birlikte havası, suyu ve verimli topraklarıyla ülkemizin en yaşanabilir kentlerinin başındangelmektedir. İl Müdürlüğü olarak çevrenin korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi konularında yaptığımız çalışmaların hedefi, halkımızın daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamasını temin etmektir.

Bilindiği üzere her yıl 5 Haziran tarihi, ülkemizde ve Dünya’da “Çevre Günü” olarak kutlanmakta olup, hafta içerisinde “Çevre” temalı etkinlikler düzenlenmekte ve toplumda çevre bilincinin arttırılması hedeflenmektedir. Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin de ülkemizin gündemine girmesiyle birlikte, çevrenin korunması, atıkların uygun yöntemlerle yönetimi ve ekonomiye kazandırılmasının sağlanması ve hayatın her alanında israfın önüne geçilmesi yönünde çok büyük bir farkındalık hareketi başlamıştır.

Sıfır Atık Projesi kapsamında bugüne kadar, Eskişehir halkı olarak 103.846 ton atığı ekonomiye geri kazandırdık ve bu sayede 966.036 adet ağacı kesilmekten kurtardık, 375.901.728 Kwh elektrik enerjisinden, 1.587.824 m 3 sudan ve 323.517 varil petrolden tasarruf sağladık. Yine 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri kapsamında Pazartesi günü kesilmekten kurtarılan ağaçları temsilen binlerce fidanı da toprakla buluşturacak ve “Sıfır
Atık Kazanımları Ormanı”mızı oluşturacağız. Özetle, “ESKİŞEHİR’DE SIFIR ATIK HAYATIMIZDA” diyebiliriz.

Dünya Çevre Günü’nün bu konuları bir kez daha düşünmek, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, gelecek nesillere daha yeşil ve daha sağlıklı bir dünya bırakmak için, bu günün toplumsal duyarlılığı arttırmaya vesile olacağı inancı ile tüm halkımızın 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyor, saygılar sunuyorum.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın