×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

2021 ORKÖY Destekleri  Nelerdir?

ORKÖY Kapsamında 2021 yılında 300 Milyon TL Destek Verilecek

Desteklemeler 03/03/2021 21:15 03/03/2021 21:15 61

A- A+

Doğal kaynakların bozulmasını önlemek ve sürdürülebilir orman yönetimi sağlamak adına Tarım ve Orman Bakanlığı , Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman köylüsünün hayat kalitesini iyileştirmek, köyden büyük şehirlere göçü durdurmak ve köy kültürünün korunmasını desteklemek adına projeler yürütüyor. Anayasanın da 170. maddesiyle orman köylüsünün korunması garanti altına alınmıştır. Orman köylüsünün yerinde kalkınmalarına katkıda bulunmak amacıyla ekonomik bazlı geliştirilen projelerin bazıları küçük ve büyükbaş hayvancılık, seracılık, fenni arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğidir. Yapılan bu gibi yardımlarla orman köylülerinin gelir seviyelerini iyileştirmek, ormana olan baskının azaltmak ve büyükşehirlere göçün önlenmesi hedeflenmiştir.

“2021 yılında 300 Milyon TL Destek”

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey , orman köylülerinin verilen Orköy kredilerinden memnun kaldığına dikkat çekerek “ Türkiye’nin coğrafi yapısını göz önüne alarak ihtiyaç doğrultusunda orman köylülerimiz için yeni projeler geliştirmeye, onlara ek istihdam alanları sağlamaya çalışıyoruz. Orman köylülerimizin daha müreffeh şartlara ulaşmaları için gereken gayreti gösteriyoruz. Bu destekler sayesinde hem orman köylüsüne hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz.

2020 yılı uygulamalarını %100 gerçekleşme ile tamamladık. Bilgi almak ya da faydalanmak üzere müracaatta bulunmak isteyen vatandaşlarımız köylerinin bağlı bulunduğu Orman İşletme Şefliği, Orman İşletme Müdürlüğü ya da Orman Bölge Müdürlükleri ile irtibata geçmeleri halinde gerekli desteğin verileceğini, çalışma alanına giren orman köylerinde bu desteklerden faydalanmanın maksimum düzeye çıkarılarak, orman köylümüzün sosyal ve ekonomik açıdan desteklemek ve bu destek sayesinde doğanın olumsuz koşullarını en aza indirmek, yöre halkının ürünün ve ürünün kalitesini artırarak yerinde kalkındırma proje ve uygulaması yapmadığımız köy, ulaşamadığımız orman köylüsünün kalmaması hedefimizdir.

2021 yılında, sosyal nitelikli olarak güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi, dam örtülüğü, dış cephe mantolama, pelet sobası, pelet sobalı kalorifer sistemi; ekonomik nitelikli olarak ise; motorlu testere ve koruyucu giyim malzemesi, tomruk çekme vinci (tambur), traktör, tomruk (kabuk) soyma makinesi, yükleyici-istifleyici aksamı, süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, besi sığırcılığı, besi koyunculuğu, manda yetiştiriciliği, seracılık ve mikro kredi olmak üzere çeşitli proje türlerinde 240 milyonu kredi, 60 milyonu hibe olmak üzere toplamda 300 milyon TL destek verilmesi planlanmaktadır.” dedi.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın