×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Arıcılığa Başlarken

Arıcılık Tipleri , Arılar hangi bitkileri sever , Arıcılıkta besleme nasıl olmalı

Hayvancılık 03/04/2021 13:46 03/04/2021 13:50 68

A- A+

Arıcılığa başlarken öncelikle kovan seçimi, bölgeye uygun arı ırkı seçimi, bölge seçimi, arılık seçimi önemlidir.

Kovan seçimi: Kontrol edilebilirliği kolay olmalıdır. Bütün kovanların ve çerçevelerin ölçüsü aynı olmalıdır. Hastalık ve zararlıların tedavisi, kovan gözlemi rahatlıkla kontrol edilebilir olmalı, taşıması kolay olmalıdur.

Arı ırkı seçimi: Bulunduğunuz bölgeye uyum sağlaması, floranın olduğu zaman bal yapma potansiyelinin yüksek olması, yavru atma ve besleme yeteneğinin yüksek  olması, oğul veriminin düşük olması, kışlatma yeteneğinin yüksek olması, uysal olması, yağmacılık eğiliminin az olması, dışardan gelen tehlikeye ve parazitlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

Arılık yer seçimi: İşlek yollardan uzak olmalıdır. Yazın gölge, kışın güneye bakan yer seçilmelidir. Aşırı tarımsal ilaçlama yapılan yerlerden uzak olmalıdır. Fazla rüzgar almayan, çamur ve yağmur tutmayan yerler seçilmelidir. Yerleşim yerlerine, yüzme havuzları ve parklara uzak olmalıdır. Kovanlar uzun ot çalılıkları arasına, kirli su ve atıkların olduğu bölgelere konulmamalıdır.

Arıcılık Tipleri

Arıcılıkta verimliliğin temel koşullarından en önemlisi floranın bol olduğu alanlarda arıcılık yapmaktır. Yapılan arıcılık çeşitleri şunlardır: Sabit arıcılık, göçer arıcılık, mobil arıcılık, hobi arıcılık, avcı arıcılık

Sabit arıcılık: Arı kolonisini yıl boyunca taşımadan, bulunduğu bölgedeki floradan faydalanılan arıcılıktır.

Göçer arıcılık: Flora bakımından ve floranın canlılık kazandığı zamana göre arıların çeşitli bölgelere taşındığı arıcılıktır. Kazancın daha yüksek olduğu arıcılık faaliyetidir. Nektar çeşitliliği ve ürün çeşitliliği fazladır bu yüzden ana gelir kaynağıdır.

Mobil arıcılık: Gezginci (mobil) sistem, koloninin bir yerden başka bir yere daha kolay ve seri şekilde sevkini sağlayan sistemdir. Tır dorsesi içerisinde bal süzme makineleri, bal dinlendirme ünitesi, konaklama gibi arıcıların ihtiyacını giderecek sistemler mevcuttur.

Hobi arıcılık: Sadece zamanı değerlendirmek için gelir kaygısı olmadan yapılan arıcılık türüdür. 

Avcı arıcılık: Yüksek dağın yamacına yuva yapan bal arıları yılın belli dönemlerinde peteklerini balla doldurur ve bu balların tehlikeli tırmanışlarla alındığı arıcılıktır.

Arılar Hangi Bitkileri Sever?

Aslında bu konu hakkında bir çok bitki söylenebilir. Bu bitkilerden bazıları şunlardır: Akasya: Akasya, soğuğa ve kuraklığa dayanıklıdır. Bu ağaçlar dünyadaki en önemli bal kaynaklarının başında yer almaktadır. Tadı ve aroması açısından, granüle olmadan uzun süre akışkanlığını korumaktadır.
Orman gülü: Balı koyu kahverengi olup akışkandır. Bu bitkiden elde edilen balı fazla tüketen kişilerde halsizlik, baş ağrısı, kusma ve bilinç kaybı görülür. Halk arasında zehirli bal olarakta bilenmektedir. Bu balın zehirli olmasının sebebi orman gülünün nektarında bir alkoloid olan andromedotoxin bulunmasıdır. Bu balın kristalleşmesi geç olur. Korunga: Çok yıllık ve çiçekleri pembedir. Hayvan yemi olarak kullanılır. Bu bitkilerden nektar akışı çiçeklenme olduktan sonra 14-15 gün devam eder. Bal rengi açık sarı olup çabuk kristalleşir. Tadı oldukça güzel ve kendine has aromalıdır. Yonca: Hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Çok yıllık bir bitkidir. Menekşe moru renginde çiçekleri vardır. Balın aroması, tadı ve nektarın bol olması nedeniyle tercih edilir. Arı otu: Bol çiçeğe sahip olması, uzun süre çiçekli kalması ve bol miktarda çiçek özüne sahip olması sebebiyle arılar tarafından sevilir. Ihlamur: Balının kalitesi iyi ve nektarının bol olması nedeniyle önemli nektar bitkileri arasında yer almaktadır. Bu bitkinin balı açık kahverengidir. Balın kokusu ve tadı kendine özgü olup oldukça beğenilmektedir.

Arıcılıkta Besleme

Beslemede dikkat edilecek hususlar şunlardır:
    • Şurup için gerekli su bir kapta kaynatılıp soğutulduktan sonra şeker ilave edilmelidir. Şurup asla direkt ateşte yapılmamalı ve kesinlikle tekrar kaynatılmamalıdır.
    • Hazırlanan şurup arı ailesine akşam saatlerinde verilmeli, kovanların uçma delikleri daraltılmalı, sağa sola şurup, mum kırıntıları dökülüp atılmamalı yani arıların yağmacılık yapmalarını teşvik edecek yanlışlardan kaçınılmalıdır.
    • Şurup her koloniye ayrı ayrı ve kovan içerisinde verilmelidir.
    • Arılı kovanlara, bir defada fazla şurup vermek yerine azar azar ve sık aralıklarla verilmelidir.
    • Özellikle erken ilkbaharda yapılacak yemlemelerde, şurup verirken kovanlar uzun süre açık tutulmamalı, kuluçka sahasında yavrular için gerekli sıcaklık korunmalıdır.
    • İlkbahar beslemesinde yemleme programı nektar akımından 50 gün önce başlatılmalı ve nektar akımına 10 gün kala yemlemeye son verilmelidir.

İLGİLİ HABER

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın