×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Bitki Fabrikaları Geliyor

Bitki fabrikaları , dikey tarımın , otomasyonun ve katlı üretim sisteminin en iyi örneklerinden biri

Teknoloji 19/02/2021 23:34 28/02/2021 21:19 92

A- A+

Yapılan araştırmalar 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarın üstüne çıkacağını belirtiyor. Artan dünya nüfusunu beslemek , gıda ihtiyaçlarını karşılamak , daralan tarım alanları için yeni çözümler üretmek , tarımla uğraşan nüfusun her geçen gün azalması nedeniyle düşen üretim , halen tarımsal üretimde kullanılan insan sağlığına ve doğaya zarar verdiği gibi toprağı ve suyu kirleten  ilaçlar , gübreler , vitaminlerin zararlarını önlemeye yönelik çalışmalar bilim insanları tarafından başlatılmış durumda. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tarımda da artık yeni sistemlerin kullanıldığını gözlemliyoruz ve bitki fabrikaları da onlardan biri .Bitki fabrikaları çöllerden kutuplara kadar dünyanın her bölgesinde kurulabilecek. dikey tarımın , otomasyonun ve katlı üretim sisteminin en iyi örneklerinden biri . Bu fabrikalarda , depo , hangar ve kapalı alanlarda bitki , sebze , ürün yetiştirilebilecek. Tamamen Yerli Tohumlarla , LED aydınlatmalarla , Tarımda kullanılan ve harcanan su miktarını düşürecek ve %95 lere varan su tasarrufu imkanı ile  , ilaçsız , vitaminsiz , hijyenik ve sağlığa zararsız zirai üretimle  , bilgisayar , tablet , telefonla takip edilebilen üretim aşamalarıyla ve kısa hasat süreleriyle , dar alanda yüksek verim imkanı ve 365 gün 24 saat kesintisiz üretim yapılabilme , sabit fiyatlar uygulayabilme imkanları ile , el değmeden üretilen ve paketlenen , yıkamaya bile ihtiyaç duyulmadan sofralarımıza gelebilecek ürünler çok yakında hayatımıza girecek. Gelişen teknoloji ile birlikte Amerika da , Hollanda da ve Japonya da bitki fabrikaları ile ilgili çalışmalar başlatılmış ve ürünler piyasaya çıkmaya başlamış durumda. Amerika da toprak , su , ışık ve hava düzeyleri ayarlanabilen fabrikalarda buğday , mısır gibi ürünler yetiştirilmeye , Japonya da tam otomatize ve robotlarla sebze yetiştiriciliği üretimi  başlamış durumda. Bitki fabrikalarında marul , roka , tere , maydanoz , çilek vb tüm ürünler yetiştirilebilecek. İklim değişiklikleri nedeniyle son yıllarda meydana gelen yağışlar seraların zarar görmelerine , üreticilerin mağdur olmalarına neden oluyor. Tarım 4.0 içerisinde bitki fabrikaları daha fazla önem kazanıyor. Türkiye de de ilk bitki fabrikası Antalya da bu sene başında kuruldu. Amerika , Japonya , Hollanda ve Avrupa ülkelerinden sonra Türkiye de ilk bitki fabrikası kurulmuş oldu. İlerleyen yıllarda tüm illerimize yayılacak olan bitki fabrikaları sayesinde günlük , taze , hijyenik , el değmeden üretilen ve paketlenen , sağlıklı , ulaşım sıkıntısı olmayan , daha düşük maliyetlerle üretilen sebzeler tüketiciye ulaşılabilecektir.  

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın