×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Bu Çiftlik Çok Farklı

Dünyanın ve Avrupa'nın en büyük dikey çiftliklerinden biri Danimarka'da bulunuyor.

Teknoloji 28/02/2021 21:08 28/02/2021 21:17 112

A- A+

Dünyanın ve Avrupa'nın en büyük dikey çiftliklerinden biri Danimarka'da Kopenhag yakınlarındaki Grønttorvet'de bulunuyor. 14 katlı dikey çiftlikte , suda lezzetli ve besleyici bitkiler ve sebzeler , tüketicilere ve doğaya zarar vermeden , sürdürülebilir bir tarımla ve zararlı böcek ilacı içermeyen ürünler olarak yetiştiriliyor. Dikey çiftlik, tamamen geliştirildiğinde, büyük bir futbol sahasına eşdeğer bir alanda yılda 1.000 ton bitki ve sebze yetiştirilebilecek. Sadece kurulacak 20 üretim tesisi ile Danimarka'nın tüm tüketimi 20 futbol sahasına karşılık gelen bir alanda karşılanabilecek. Yeşilliklerin ve sebzelerin uçak ve kamyonla taşımanın çevre ve maliyet sonuçlarından kurtularak taze , ekonomik ve günlük olarak tüketicilere ulaştırılabilecek.Danimarka da ki çiftlikte şimdilik  Fesleğen , Nane , Kişniş , Roka ,Maydanoz , Marul , Ispanak ve Kekik yetiştiriliyor.

Dikey çiftlik nasıl çalışır?

Dikey çiftlikte bitkiler, kontrollü bir ortamda, rüzgar ve havanın etkilerinden bağımsız olarak, iç mekanda katlı ortamda yetiştirilir. Bitkiler suda köklerle büyür , buna hidroponik yetiştirme deniliyor ve fotosentez için led ışıklar kullanılır. Led ışıklar aynı zamanda bitkiler için ısıtıcı görevi görürler, bu nedenle üretimde başka ısıya ihtiyaç yoktur . Bitkiler, kökleri besin yönünden zengin suda durur ve zararlılarla, rüzgarla, hava koşullarıyla, bakterilerle ve mantarlarla savaşmaz. Bu nedenle bitkiler tüm güçlerini büyümek ve lezzetli olmak için kullanabilirler. Tohumdan depoya kadar sürdürülebilirlik ön plandadır. Tohumlar organiktir , kullanılacak güç yalnızca rüzgar enerjisinden sağlanabilir , normal tarıma göre% 95 daha az su kullanılır , kullanılan tüm su ve besinler geri dönüştürülebilir. Toprak kullanılmadığı için üretimde böcek , haşere veya mantar yoktur. Bu nedenle zehirli böcek ilacı kullanılmasına gerek yoktur. Yılda 15 kez sürekli bir süreçte ekip hasat edebilir ve tarlada yetiştirilenden 100 kat daha az bir alanda 1000 ton yeşil üretilebilir.

 

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın