×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Dünyanın en pahalı baharatı : Safran

Safran , "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" Projesi kapsamında Seyitgazi'de yetiştiriliyor

Eskişehir Tarım 02/03/2021 23:25 02/03/2021 23:28 105

A- A+

Safran, süsengiller familyasından, ilaç, baharat ve boya yapımında kullanılan çok kıymetli bir tıbbi aromatik ve endüstri bitkisidir. Dünyadaki en pahalı baharat bitkisidir. Bitkinin hem kendisine, hem de çiçeğinin kurutulmuş stigmasına “safran” adı verilir. Bitkinin anavatanı, başta Anadolu olmak üzere, Akdeniz’in doğusu ile  Orta Asya arasında kalan bölgedir. 3500 yıldır tarımı yapılmaktadır. Dünyada en çok safran üreten ülke İran’dır. Bu ülkeyi Yunanistan, İspanya, Fas, İtalya ve Hindistan izlemektedir. Ülkemizde daha çok Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde yetiştirilmektedir. Dünya yıllık safran üretimi 300 ton civarındadır.

Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde 2002 yılından beri çeşit geliştirme ve yetiştirme teknikleri çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar sonucu 2014 yılında  Karaarslan adı verilen bir safran çeşidi tescil edilmiştir. 

Safran çok yıllık, soğanlı bir bitkidir. Bazı çeşitleri 2 yıllıktır. 25 – 50 cm kadar boylanır. Eylül – Ekim aylarında çiçeklenir. Her bitkide 3 – 7 adet çiçek bulunur. Çiçeklerin taç yaprakları açık viyole renkli olur. Ve çiçeklerin her birinde 3 parça halinde uzayan, turuncu renkli stigmalar bulunur. İşte “safran” olarak kullanılan kısım bu stigmalardır. Stigmaların uzunluğu 1.5 – 3 cm arasında değişir. Bir çiçekten ortalama olarak 7 mg kadar kuru stigma elde edilmektedir. Safran triploid bir bitkidir, bu nedenle tohum oluşturmaz. Toprak altında oluşan soğanlarıyla çoğalmaktadır. Her soğandan, yılda 10 taneye kadar yavru soğan meydana gelir. Yetiştirildiği yerler, hakim rüzgarlardan korunaklı olmalıdır. Türkiye’de yetiştirildiği Safranbolu yöresinde yıllık ortalama sıcaklık 12 °C kadardır. Yaz aylarında yaşanan maksimum sıcaklıklar 25 – 30 °C arasındadır. Kış aylarında nadiren don görülür.  Soğanları dona dayanıklı ancak çiçekleri son derece hassastır. Ülkemizde genellikle dikimi takip eden 3 yıl boyunca verim alınmaktadır. Oysa yaklaşık 500.000 dekarlık ekim alanı bulunan İran’ın Horasan eyaletinde aynı tarladan 7 yıl boyunca verim alınmaktadır.

Hasat günlük olarak, çok erken saatlerde, çiçekler açılmadan, tomurcuk haldeyken yapılır. Gölgede bekletilerek hasat edilen çiçeklerin açması beklenir. Sonra stigmaları üç parçanın birleştiği yerin altından , açık sarı kısmın başladığı yerden cımbızla,  elle ya da makasla tek tek kopartılır.

Safran Bitkisi , Modern tıp ve halk hekimliği , Gıda ve baharat endüstrisi , Kozmetik endüstrisi , Boya endüstrisinde kullanılır.

Safran ; Açlığı bastırır, kilo vermeye yardımcı olur , Solunum sistemi hastalıklarının belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Depresyon ve nörolojik rahatsızlıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Kan dolaşımını düzenler, alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Kalp hastalıklarına karşı korur. Gut hastalığının tedavisinde kullanılır. Bir çok kanser çeşidine karşı koruyucu etkisi vardır. Adet söktürücü etkisi bilinmektedir. Ağrı kesici etkisi vardır. Cildi korur. Göz sağlığına iyi gelir. Tansiyon ve kolesterolü dengeler. Kemik gelişimini teşvik eder, osteoporozu önlemeye yardımcıdır.
 
Eskişehir'de Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen  "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" Projesi kapsamında , kadın eliyle safran yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılarak; kadın çiftçiler için yeni bir tarımsal üretim faaliyet kolu oluşturulması , kadın çiftçilerin tarımsal üretimde aktif rol alarak ülke tarım ekonomisine olumlu yönde katkı sağlamalarının amaçlandığı projeyle Seyitgazi İlçesinin Sancar Mahallesinde Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğünün de desteğiyle, ilk ve tek tescilli safran çeşidi olan "Karaarslan" çeşidi yetiştiriciliği yapılmaktadır.

 

 

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın