×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Eskişehir'de Keçi Yetiştiriciliği

Keçiler bakım ve beslenmeleri kolay, süt ve et verimiyle çiftçilerin gelir kaynağı olan hayvanlardır.

Eskişehir Hayvancılık 19/02/2021 20:07 19/02/2021 20:08 107

A- A+

Keçiler kaba yemlerden kolayca yararlanan , bakım ve beslenmeleri kolay, süt ve et verimiyle çiftçilerin gelir kaynağı olan hayvanlardır. Keçiler et , süt, kıl ve tiftik üretiminde yetiştiricilere gelir sağlayarak ülke ve aile ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Yıllardan beri Türkiye keçi varlığında bir azalma olmakla birlikte , son dönemlerde yapılan çalışmalar ve desteklemelerle hayvansal üretim içerisinde keçi yetiştiriciliğine ilgi artmıştır. Farklı bölgelere uyum sağlamış yerli keçi ırkları bulunmaktadır. Bunlar ; Ankara Keçisi , Kıl Keçisi , Türk Saanen Keçisi , Honamlı Keçisi , Kilis Keçisi ,Norduz Keçisi’dir.

Eskişehir’de İl Tarım ve Müdürlüğü 2019 verilerine göre 116.604 adet Keçi bulunmaktadır. Türkiye’de ki 11.367.584 adet keçi sayısına oranlandığından Türkiye’de ki keçi sayısına oranı %0.99 dur. TÜİK verilerine göre ise Eskişehir’de 107.545 adet Keçi bulunmaktadır. Bunun 94.302 si Kıl Keçisi , 13.243 adedi Tiftik Keçisidir. Eskişehir’de tiftik keçisinden elde edilen tiftik üretimi 21 ton olup Türkiye üretimine oranı % 7 dir. Keçi yetiştiriciliğinde 2019 verilerine göre Mihalıççık ilçesi 33.692 keçi varlığı ile öne çıkmaktadır. Mihalıççık ilçesini sırasıyla , 16.000 adetle Seyitgazi , 15.798 ile Sivrihisar , 14.727 adet ile Tepebaşı ilçeleri takip etmektedir. Diğer ilçelerimizde de keçi yetiştiriciliği yapılmakta olup en az yetiştiricilik Mihalgazi ilçesindedir. Mahmudiye’de bulunan TİGEM Anadolu Tarım İşletmesinde gen kaynağının korunması ve yaşatılması amacıyla Ankara Tiftik Keçisi üreticiliği yapılmaktadır.

Ülkemiz keçi varlığının büyük bölümü Akdeniz, Ege, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunmaktadır. Bu durum keçi yetiştiriciliğinin daha çok dağlık, ormanlık alanlarda, bitkisel üretimin sınırlı olarak yapılabildiği bölgelerde yoğunlaştığının sebebidir. Keçilerin yaylım alanlarındaki bitki örtüsü keçilerin beslenmesine uygun olan maki ve çalımsı bitkilerdir. Keçi az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde masrafsız hayvansal ürün elde etmede akla gelen ilk hayvandır. Özellikle kırsal ve ormanlık bölgelerde keçi yetiştiriciliği , dar gelirli ailelere ekonomik katkı sağlayan bir  üretim sektörüdür. Orman ve orman kenarında oturanlar, kıraç ve düşük verimli topraklara sahiptirler. Buralarda hiçbir masraf yapmaksızın, kıl keçi, ekonomik olarak çok iyi yetiştirilebilmektedir. Orman ve orman kenarının doğal örtüsü olan makilikler, keçiler için masrafsız yem kaynağıdır. Özellikle Kıl keçileri, bu makiliklerde yetişen, meşe, pınar, köknar, sedir, karaağaç ve akça ağacı severek otlar. 

Türkiye'nin çeşitli bölgelerine dağılmış olan keçi varlığı, bu bölgelerde yaşayan geniş kırsal toplumun aile gelirine olduğu gibi yurt ekonomisinde de önemli bir yer tutmaktadır. Keçilerden elde edilen ürünler toplam üretim içerisinde küçümsenemeyecek bir paya sahiptir. Keçi yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgeler, doğa ve yaşam koşullarının güç, bitkisel üretim olanaklarının son derece sınırlı olduğu yerlerdir. Keçi yetiştiriciliği, yetiştiricinin genellikle tek geçim kaynağıdır. Yetiştirilen keçilerden elde edilen süt ve etin büyük bir bölümü, yetiştiricilerin kendi gereksinimlerini karşılamasında kullanılır. Tüketim fazlası ürünler ise genellikle üretim bölgesinde pazarlanmaktadır. 

Keçiler kötü çevre koşullarında da kolaylıkla yetiştirilebilmektedir , Diğer çiftlik hayvanlarınca değerlendirilemeyen dağlık bölge meralarını değerlendirebilirler  , Diğer çiftlik hayvanlarınca değerlendirilemeyen kaba yemleri değerlendirebilirler ,  Et, süt, kıl, tiftik, deri, post, bağırsak, gübre gibi çok çeşitli amaçlarla kullanılabilen çok sayıda ürüne sahiptirler , Bitkisel üretim yapılacak arazisi bulunmayan orman içi ve kenarı yerleşim birimlerinin en önemli veya tek geçim kaynağıdır. , Büyük şehir kenarı veya yakınında yaşayan düşük gelirli yetiştiricilerin süt ve et gereksinmesini karşılanmasını sağlar,  Yetiştiricinin her an kolaylıkla para dönüştürebileceği hayvanlardır , Basit ve ucuz maliyetli barınaklarda yetiştirilebilirler.

.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın