×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Evde Gübre Yapımı

Kompost Nedir ? Nasıl Yapılır?

Nasıl yapılır? 03/04/2021 13:22 03/04/2021 13:30 76

A- A+

Çöp olarak gördüğümüz mutfak atıklarını çok basit bir yöntemle bitkilerimiz için organik gübreye dönüştürmek mümkün. Organik maddelerin kontrollü bir biçimde biyolojik bir süreçten geçtikten sonra koyu, toprak gibi kokan bir forma dönüşmeleri ile elde edilen materyale kompost denir. Kesilmiş çimler, kopan dallar, yapraklar, meyve sebze atıkları rahatlıkla komposta çevrilebilir.

Kompost Neden Yapılır?

Kompostun hammaddesi organik ürünler olduğu için toprağa ve doğaya zarar vermez. Sağlıklı bir kompost sağlıklı ürünler ve sağlıklı insanlar demektir. Kompost yapılmadan organik atıkları toprağa bırakırsak bunların bozunması sırasında içerindeki besin maddelerini çoğu da okside olarak kaybolur. Oysa organik atıkların içerisindeki azot, fosfor, potasyum vs. elementlerin hepsinde toprak ve bitkiler faydalanır. Özellikle organik maddece fakir ve besin eksikliği görülen topraklara fakir topraklara sahip  ülkemizde, organik ürünlerin kompostlanmayıp toprağa direkt olarak bırakılması peşi sıra pek çok kaybı da beraberinde getirir.

Evsel atıklarımızın ayrıştırılması ve geri dönüştürülebilir hale getirilmesi uzun sürmektedir. Ancak kompost yapımıyla evsel atıklar kısa sürede geri dönüşmüş olur. Çöplerimizde azalma olmuş olur. Meyve, sebze artıkları, yumurta kabukları, çay yaprakları, kahve artıkları ve filtreleri, organik materyaller, kesilmiş çimenler, kurumuş yapraklar, dal parçaları, kurumuş bitkiler vb. bahçe artıkları da rahatlıkla gübre olarak kullanılabilir.

Meyve, sebze artıkları, yumuta kabukları, patates soğan kabukları; çay yaprakları, balkabağı kabukları, kahve artıkları ve filtreleri domates kabukları gibi pişmemiş organik materyaller, kesilmiş çimenler, kurumuş yapraklar, dal parçaları, kurumuş bitkiler vb. bahçe ve teras artıkları rahatlıkla kompostlanabilir.

Süt ve et ürünleri, tereyağı, kemikler (et, tavuk ve balık üçü de dahil), mayonez, yoğurt gibi ürünler komposta konmaz.

Yağlı, margarinli yiyecekler, kompostlanmaz. Kompostlanabilecek materyaller içeriklerindeki karbon ve azot oranlarına göre ikiye ayrılır. Yeşil ve Kahverengi gıdalar

Bu Atıklar Nasıl Gübreye Dönüşür?
 
Kompost organik materyallerin sıcaklık, oksijen nem gibi koşulların göreceli olarak kontrol edildiği bir ortamda humuslaştırılmasıyla elde edilir. Kompostlar sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki kompost yönteminde de fazla miktarda nem  koku problemlerine neden olabilir. Kokuyu azaltmak için kuru yaprakları veya otları veya organik materyalleri araya karıştırmak ve hava girişini sağlamak için kompostu karıştırmamız gerekir çünkü hava aldıkça koku birikimini azaltmış oluruz. 

Gıdalar yeşil ve kahverengi gıdalar olmak üzere 2’ye ayrılır. Evsel atık olarak kullanacağımız bu gıdaları her ikisini de eşit olarak dağılacak şekilde bir kovada biriktirilir. Atıkların üstünü kapatacak şekilde toprak ilave edilir. Atıklar bir süre sonra toprak gibi kokmaya başlayacaktır. Bu koku gübreye dönüştüğünün iyi bir göstergesidir. Güvenle kullanabileceğiniz %100 kendi üretiminiz olan gübreyi artık kullanabilirsiniz. Kompost kaliteli bir gübredir bunun yanında inorganik gübrelere göre çok daha çok su tutar böylece suyu da korumuş oluruz.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın