×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Günay : Proje bir başarı öyküsüne dönüşecek

Kız Kardeşim Projesi kapsamında Eskişehir’de Kadın Girişimciler ve Kadın Kooperatiflerine yönelik eğitimler başladı

Güncel 09/06/2021 18:55 09/06/2021 19:00 121

A- A+

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Kız Kardeşim Projesi'nin 3.durağı Sarıcakaya ilçesi oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece Kız Kardeşim Projesi nin ilk eğitimi için Eskişehir'e geldi.

Bakan Yardımcısı Işıkgece ; '' Yerelde değere dönüştürülen ürünlerin market raflarında hak ettiği yeri bulması adına bu yolda Bakanlık olarak kız kardeşlerimize destek olacağız. Her ilimize teknik danışmanlar atayacağız Örnek olan her il, diğer illere el verecek ve bu projeyi ülkemizin 81 iline yayacağız. Sürdürülebilir tarım için, Kırsal kalkınma için, Biyoçeşitlilik için, Kadınlarımızın elinin maddi olarak güçlendirilmesi için, Bakanlık olarak daima kadın çiftçilerimizin ve üreticimizin yanındayız.'' dedi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Kız Kardeşim programının ilk eğitimine katıldı ve bu konuda açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Günay, ‘’Bugün çok önemli bir gün. Bugün Kız Kardeşim Projesi kapsamında Eskişehir’de Kadın Girişimciler ve Kadın Kooperatiflerine yönelik eğitimler başlıyor. Eskişehir’in tüm ilçelerinden çiftçi ve kadın kooperatiflerimizin katılımı ile gerçekleşecek bu eğitimlerde amaç; yerel/yöresel kadın emeği olan ürünlerin pazara erişimine ve ciroya dönüşümüne kadar giden yolda kadınlarımızın yardım alması gereken konularda eğitimsel destek vermek ve sonrasında da danışman ve mentör desteği ile iletişimi hiç koparmadan ürünlerin pazarda hak edeceği değere ulaşmasına kadar giden yolda yardımcı olmak. Ayrıca Özel fuarlarla ürünleri pazar ile buluşturmak ve nihayetinde de kırsal kalkınma, sürdürülebilir tarım, bio çeşitlilik konularında kadınlarımızın emekleri ile ülkemize katkı sağlamak olacak. Eskişehir’in pilot iller arasında olmasında ve bu projenin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında emeği çok olan Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin Işıkgece ve ekibine çok teşekkür ederiz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Eğitim programlarının ve sonrasındaki desteklerin çok değerli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Günay, ‘’Hep ne diyoruz, sürdürülebilir kırsal kalkınma çok önemli. Altını hep çizdiğimiz başka bir nokta kadının her alanda güçlenmesi. İşte bu projede ikisi birden var. İşte bu proje kırsalda kadınımızın güçlenmesi demek. Unutmayın ki kadın güçlenirse Eskişehir güçlenir, kadın güçlenirse, Türkiye güçlenir. Bu projede ayrıca Kamu, Özel Sektör ve STK işbirliğinin yarattığı sinerjiyi görüyoruz. Ben bu projeye ilişkin emeği geçen herkese başta Bakanımız Sayın Pakdemirli olmak üzere il müdürümüze ve tüm ekibine teşekkür ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

Kadının güçlenmesi anlamında yapılan her çalışma çok değerli. Ne yazık ki kadının her alanda emeği çok ama adı yok. Bakın Türkiye’de nüfusun %49.9’u kadın. Gelin bir de istihdamda kadına bakalım. Kadınların işgücüne katılım oranı %31.7 iken erkeklerin 70.6. İstihdam oranı kadınlarda %26.5 iken erkekler için 62.5. İşsizlik oranı kadınlarda %16.5 iken erkeklerde %11.5. 14-24 yaş arası verilere baktığımızda, İstihdam oranı kadınlarda %20.5, erkeklerde ise %41.8, İşsizlik oranı kadınlarda %31 iken erkeklerde %22. Tarımda kadın istihdamı %43, Kadınlar arası kayıt dışı istihdam %48. Bu veriler kadınlarımızın iş bulma konusunda sorun yaşadıklarını, üretimde kadınların potansiyelinden etkin bir şekilde yararlanılamadığını, kadınların ekonomiye katılmadığı, girişimcilik potansiyellerini hayata geçiremediği toplum olarak kalkınmada tam potansiyeli gerçekleştiremediğini görüyoruz. İşte bunun için ‘Kız Kardeşim’ projesi çok değerli.Tarım Pastayı 5e bölün, 2.9 milyon erkek, 1.9 milyon kadın. Emeği, alınteri olan kadının, adının da olması için bu proje çok önemli. Bugun burada kadın bakanımızın himayelerinde gerçekleşen Kız Kardeşim projesi kadınlarımıza verilen değer ve kıymetin göstergesidir.

Prof. Dr. Günay, konuşmasında, ‘’Eskişehir'in kadın Milletvekili olarak bu güzel proje ile Bakanımızı şehirimizde ağırlıyor olmanın mutluluğu içindeyim. Kadınlar bir araya geldiğinde güç, işbirliği, sinerji doğar, sevgili hanımlar. Şimdi sıra sizde. “İstiyorum, yapabilirim ve hakettim” diyecek ve büyük başarılara imza atacaksınız. Buna yürekten inanıyorum. Çünkü kadın karar isterse yapar! Her adımınızda yanınızda olacağım, bu projeyi bir başarı öyküsüne dönüştüreceğiz. Bundan sonrada bu projenin başarılarını kıymetli bakanımızla paylaşacağız.’’ şeklinde açıklamada bulundu.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın