×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş’ün Mihalgazi ve Sarıcakaya Ziyaretleri

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş Mihalgazi ve Sarıcaya İlçelerimizdeki tarımsal işletmeleri yerinde ziyaret etti.

Tarım 04/02/2021 13:56 04/02/2021 13:57 75

A- A+

İlk olarak Mihalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü ziyaret eden İl Müdürümüz Ender Muhammed Gümüş İlçe Müdürlüğü personeli ile sohbet etti.

Daha sonra Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün’ü ziyaret ederek ilçede gerçekleştirilen tarımsal faaliyetlerle ilgili görüştü. Belediye ile ortaklaşa yürüttüğümüz ve ilerde yapılması düşünülen tarımsal projelerle ilgili fikir birliği yapıldı.

Mihalgazi İlçesinde 2009 yılında İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdare birlikteliği ile yapılan, şuan özel bir firma tarafından çalıştırılan fide serasını ziyaret ederek yetkililerden serada hangi ürünlerin yetiştirildiği, ürünlerin nerelere pazarlandığı, karşılaşılan sorunlar ve geliştirmek istedikleri konularla ilgili bilgi aldı. Otomatik makinalarla viyollere biber ve marul tohumu ekimi gerçekleştirildi. Ardından Akdeniz ürünleri sebze yetiştiriciliği yapan üretici Ali Yaşarmış’a ait serayı yerinde inceledi. 11 da alanda yeşil ve kırmızı lolo, endivyen, tatsio, muzino, kırmızı ve beyaz pancar, kuzukulağı, mini ıspanak, tayn kekik, rozmarin, adaçayı, mini soğan, nane, pazı, karayaprak lahanası yetiştiren İlçenin önder çiftçilerinden Ali Yaşarmış Eskişehir pazarlarının %90’ının nane ihtiyacını kendisinin karşıladığını ifade etti.

Bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisinin insan sağlığına etkileri nedeniyle bitkisel ürünlere olan yönelimin arttığını belirten İl Müdürümüz Gümüş bundan sonraki süreçte de tıbbı ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin ön plana çıkarak bu alana yapılan yatırımların karlı yatırım olacağını belirtti.

Mihalgazi ziyaretlerinden sonra Sarıcakaya İlçesine geçen Gümüş burada da önce İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü ziyaret ederek personellerimizle bilgi alışverişinde bulundu. İlçedeki sera varlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programıyla arttırılması gerektiğini belirtti. 

Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam’ı ziyaret eden Gümüş bundan sonraki süreçte ilçede yapılması planlanan tarımsal projelerde beraber hareket edileceği yönünde fikir birliğine varıldı.

Son olarak Sarıcakaya Kaymakamı Muhammed Taha Canpolat ile yaptığı görüşmede tarım ve hayvancılık konularında istişarelerde bulundu.
 

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın