×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta bitkisi nedir , nasıl yetişir?

Eskişehir Tarım 24/02/2021 02:32 24/02/2021 02:41 135

A- A+

Lavanta , Ballıbabagiller familyasından olan , boyu 20-60 cm arası değişen çalımsı otsu bir bitkidir. Haziran – temmuz – ağustos aylarında çiçek açan ve hasadı yapılan , olgunlaştıkça mor renk olan , tüm toprak çeşitlerinde yetişebilen ve tüm hava koşullarına dayanıklı bir bitkidir. Lavanta dünyada ticareti en çok yapılan 15 uçucu yağ bitkisinden birisi olması dolayısıyla oldukça verimli ve getirisi yüksek bir bitkidir. Parfümeriden , ilaç sanayine , kozmetik sektörüne kadar pek çok alanda lavanta yağı kullanılmaktadır. Lavanta pek çok hastalıklara da iyi gelmektedir.

Lavanta denince ilk Fransa – Provence bölgesi akıllara gelir , uçsuz bucaksız lavanta tarlalarının bulunduğu ülke olan Fransa son yıllarda lavanta üretiminde birinciliği Bulgaristan a kaptırmıştır. Bulgaristan da yaklaşık 40.000 dekar alanda lavanta üretimi yapılmaktadır , Kazanluk, Burgas,Plovdiv şehirlerinde üretilen lavanta üreticiliği ülkemize batı trakyadan giriş yapmış Edirne , Kırklareli bölgesinden , batı egeye ve  göller bölgesinde inmiş üretimine hız verilmiştir. Son yıllarda yapılan tanıtım ve desteklerle ülkemizde Lavanta üretimi %80 oranında artmıştır. Fakat halen ülkemizde sadece 600 dekar alanda üretim yapılmakta ve bu oran ülkemizdeki lavanta yağı tüketiminin sadece %40 ını sağlamaktadır, Lavanta yetiştiriciliği , üretimi ve lavanta yağı üretiminde daha gidilecek çok yolumuz var . Ülkemizde Lavanta denince akla ilk gelen ve son yıllarda özellikle göller bölgesine yurt içi turların da artmasına neden olan , sosyal medya da harika fotoğrafların paylaşıldığı yerler ise Burdur / Yeşilova ilçesinde bulunan Lisinia Doğa Proje Merkezi ve güller diyarı Isparta nın Keçiborlu ilçesinin Kuyucak köyüdür. Lavanta Kokulu Köy projesi kapsamında ciddi bir değişim ve dönüşüm geçiren köyde üretilen lavantalar kurulan kadın kooperatifi aracılığı ile Lavanta Balı , Lavanta Sabunu , Lavanta Çayı , Lavanta Yağı , Lavanta Kurusu , Lavanta Kolonyası ,Lavanta Yastıkları , Lavanta Şampuanı ve hediyelik eşya olarak işlenmeye başlanmış , hem ev ekonomisine katkı sağlamaya başlamışlar, hem tüm Türkiye de turizm de markalaşma konusunda adım atmışlardır .Proje ilçenin istihdam , göç ,kalkınma , alternatif gelir kaynakları yaratma sorunlarına çözüm olmuş ve turizm aracılığı büyümesine ve ekonomik anlamda gelişmesine katkı sağlamıştır. Sadece evlerde lavanta yağı üreten köy halkı ve kadın kooperatifi üyeleri aldıkları eğitimler ve gezilerle Fransa ya kadar giderek üretilecek ürünlerle ilgili bilgiler almışlardır.

Eskişehir de son zamanda yapılan desteklerle Lavanta üretiminin merkezi olabileceğini göstermiştir, kırsal  ilçelerde başlatılan özellikle Han ilçesi , Seyitgazi ilçesi  Şükranlı Mahallesi  , Mihalıççık ilçesi Narlı Mahallesi , Alpu ilçesi Arıkaya Mahallesi , Sarıcakaya ve İnönü ilçesi Oklubalı mahallelerinde  lavanta ekimleri ve üretimleri  devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ve  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kapsamında ilçelere Lavanta fidesi ve tohum destekleri yapılmaktadır. 

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın