×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Meyve Ağaçlarında Budama

Budama amaçları nelerdir?

Nasıl yapılır? 03/04/2021 14:06 03/04/2021 14:10 63

A- A+

Dengeli ve kuvvetli bir taç oluşumu sağlamak, verim süresini uzatmak, verimden düşen ağacı canlandırmak, meyve yükünü ayarlayarak kaliteli meyve elde etmek amacıyla yapılan eğme, bükme ve açı verme işlemlerine budama denir.
Budamayı yapma amacı;  Ağaca şekil vermek, boyunu sınırlamak, kurumuş hastalıklı dalları uzaklaştırmak, ilaçlamayı kolaylaştırmak, dengeli bir şekilde ışıklanmayı sağlamak 

Budama istenen amaca göre
    • Şekil budaması
    • Verim budaması
    • Gençleştirme budaması olmak üzere üçe ayrılır.

Şekil budaması; Fidan dikimi itibariyle ilk 4 yıl içerisinde yapılan açı verme ve dengeli taç oluşumunu sağlayan budama işlemlerine denir.

Verim budaması; şekil verme işlemi sonlanan ağaçlarda dengeli sulama ve gübreleme ile destekleyerek vegetatif dönemden generatif faaliyetlere geçmesini sağlayarak meyvenin kalitesini yükseltmek veya ağaçtaki bir zararlanmayı tamir etmek, dalların gelişmesine engel olan dalların budanması işlemidir.

Gençleştirme budaması; ağaçların verimsizliğine yönelik durumların ortadan kaldırılması için yeni kuvvetli sürgünler verdirilerek yeni bir taç oluşması için yapılan budamaya denir.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın