×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

ZİHA ve Akıllı Traktör sergilendi

Genel Müdür Poyraz, verimliliği artıracak ve girdi maliyetlerini düşürecek projelere önem verdiklerini söyledi.

Teknoloji 15/06/2021 21:55 15/06/2021 22:15 155

A- A+

Türkiye Verimlilik Vakfının bu yıl "İleri Teknolojiler" temasıyla gerçekleştirdiği 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda Tarım Kredi Kooperatifleri, teknoloji iştiraki TARNET ile yer aldı.

TARNET tarafından geliştirilen Zirai İnsansız Hava Aracı ZİHA ve Akıllı Traktör Sistemi ATS’nin de sergilendiği fuarda, TARNET’in çalışmaları ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Fuar alanında TARNET tarafından geliştirilen teknolojik yenilikleri inceleyen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, tarımsal üretimde verimliliği artıracak ve çiftçilerin girdi maliyetlerini düşürecek projelere önem verdiklerini söyledi.

Poyraz “Mevcut teknolojilerin tarım sektörüne transferi için daha fazla Ar-Ge faaliyetine destek oluyoruz. Tarım ekosisteminin ve çiftçilerimizin verimini artıran, konforunu sağlayan ve girdi maliyetlerini düşüren teknolojileri, yazılımları ve ihtiyaç olan yerli komponentleri Ar-Ge ekiplerimiz tarafından optimum yerlilik oranı ile üretmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle tarımsal üretimde fiziki zorlukların uygun koşullarla aşılması, toprağın işlenmesi, bitki besleme ve sulama gibi yoğun emek gerektiren işlerde teknolojinin sunduğu imkanların kullanılması amacıyla adımlar atıyoruz. Zirai İnsansız Hava Aracımız (ZİHA) ya da Akıllı Traktör Sistemi (ATS) gibi projelerimiz buna örnek verilebilir. Bugün de burada savunma sanayi ve yeni nesil teknoloji üreten firmalarımızın ve ülkemizin güzide kurumları ile bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

ZİHA’lar çiftçilerimize güç vermeye başladı

TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz ise “Tarım Teknolojileri Temas Alanında ZİHA ve ATS olmak üzere iki ürünümüzü ziyaretçilerimizle buluşturuyoruz. Özellikle son bir yıldır tüm kamuoyunun yakından takip ettiği ZİHA hizmetimizde artık bir ileri aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliklerimizin işbirliği ile kurduğumuz ZİHA hizmet filolarımız, Samsun’da çeltikten sonra mısır, pamuk ve meyve bahçelerinde Antalya, İzmir ve Bursa bölgelerinde faaliyetleri ile çiftçilerimize güç vermeye başladı.

ZİHA ürünümüzün teknolojisi ve iş modelinin yanında traktörle atılan ilaçlardan farklı olarak, ZİHA’lara daha uygun ilaç üretimi konusunda da veri oluşturmaya başladık ve yakın zamanda bitki koruma programlarına yeni bakış açıları getirerek çiftçilerimizin girdi maliyetlerini daha da aşağı çekeceğiz. ATS konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Mayıs ayının ortasında Burdur Tefenni’de bulunan Türkiye’nin en köklü tarım lisesine ait 300 dönümlük tarım arazisinde mısırda ilaçlama çalışmaları yaptık ve yakın bir zamanda ATS ürününü çiftçilerimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın