×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Levent Özbunar

14. Etap başvuruları ardından...

14. ETAP KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLEMELERİ BAŞVURULARI ARDINDAN…

Yakın bir zamanda 14. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) başvuruları tamamlandı ve başvuru yapanlar süreci beklemeye başladı…

28 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararına göre 5 yıl boyunca % 50 hibe desteği sağlanacak olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı tebliğleri yayımlanmıştır. 

21 Kasım 2020 tarih ve 31311 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan “Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar” ve “Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları” tebliğleri ile 5 yıl boyunca yürütülecek programın ana esasları belirlenmiştir.

Böylelikle her yıl Ekim ayında güncel uygulama rehberi yayımlanacaktır. 

İlimizde, 2006 - 2020 yılları arasında 3 dönemde 13 Etapta; Sulama projeleri 1938,Ekonomik Yatırımlar 346 ve Makine-ekipman 2006 olmak üzere toplam 4290  proje  uygulanmış.

Bu dönem 14. Etap başvuru sonuçlarını; Başvuru sahipleri ve tarım paydaşları merakla beklemektedir. Sonuçta kazanan Eskişehir ve Eskişehir üreticisi olacaktır.

14. Etap Kırsal Kalkınma Desteklemeleri hakkında detaylar ek dokümanda yer almaktadır. 

Ekteki dökümanla desteklemeler ve basvuru yapılabilecek konular üzerine ayrıntılı olarak sizleri bilgilendirmek istedim.

Proje başvurularını ;proje sahipleri kendileri de bu konuda hizmet veren Danışman firmalar aracılığıyla da giriş yapabiliyorlar.

Yukarıda da belirttiğim üzere;

Başvurular; 

*Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi (Tebliğ No:2020/25) başvuruları 23.03.2021 tarihinde,

*Sulama Proje başvuruları 30.03.2021 tarihinde, 

 *Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi (Tebliğ No:2020/24) başvuruları 09.04.2021 tarihinde bitmiştir.

Üretici, yatırımcı ve Eskişehir tarım paydaşları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kaç projenin kabul edileceği, ilimize bu hibe kapsamında ne kadar para geleceği merakla beklenmektedir.

Süreyi kaçıranlar, konu ve desteklemeler hakkında yeni bilgi sahibi olanlar Ekim Ayında açıklanacak yeni tebliğ için şimdiden altyapılarını oluşturabilirler. Bu konuda Tarım ve Orman İl Müdürlükleri Kırsal Kalkınma Şubelerinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler.

Bir Ziraat Mühendisi olarak bir konuya parmak basmadan geçemeyeceğim. Bu proje başvurularının (Sulama Projeleri hariç) hiçbirinde Ziraat Mühendisi imzası istenmemektedir.

Tarımsal Fizibilite Ziraat Mühendislerinin işidir. Her proje için tarımsal fizibilite yapılması gerekmektedir. İnşaat ile ilgili konularda İnşaat Mühendisi veya Mimar imzası ve Meslek Odasına kayıt belgesi(İnşaat Mühendisleri Odasından alınan üyelik belgesi, SMM VE Büro Tescil Belgesi), Makine ile ilgili konularda Makine Mühendisi imzası ve Meslek Odasına kayıt belgesi(Makine Mühendisleri Odasından alınan üyelik belgesi, SMM VE Büro Tescil Belgesi) aranırken Tarımsal olarak düzenlenen bu projelerde neden Ziraat Mühendisi imzası ve imza atan Ziraat Mühendisinin Odaya kayıt belgesi, SMM Belgesi, Büro tescil Belgeleri istenmemektedir.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın