×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Berk Tutka

Nüfus göçüyor tarım bitiyor

Tarım ülkesi iken plazalardan sıkılıp tatil için orman görmek isteyen bir topluluğa nasıl evrildik. Tarım toplumundan, sanayi toplumuna geçtik geçiyoruz, köyden kente göçtük, göçüyoruz gibi boş tartışmaları arasında yıllarımız geçti. Sanayi toplumuna köklü bir geçiş yapabilsek de,enerji sorunumuzu çözebilsek de, yüksek teknolojiyi yakalayabilsek de tarım önemli bir üretim faaliyetidir. Türkiye tarım gibi önemli bir üretim faaliyetini sürdürmeye devam etmek zorundadır. Çünkü ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi konum ve iklim yapısı tanrının ve doğanın bu ülkeye sunduğu bir lütuftur. Bu lütuf nedeniyle üretmek gibi insanlığa borcumuz vardır ve bu borcun gerekleri yerine getirilmelidir.

Biz bu lütufu değerlendirmek için kimlere bağımlıyız. Genç nesil köyünde durmuyor yerini göç eden Afganlar,Suriyeliler ve Türkmenler alıyor. Vatan topraktı ve istila ediliyoruz. Çiftçiler eleman bulamaz iken diğer yükler ile savaşmaktan bıkıp, vazgeçme noktasına geliyor. Büyük çiftçi direniyor, küçük çiftçi yok oluyor.

Köy enstitülerinin kapanması ve ardından gelen birçok yaptırımda biz tarım ülkesi ünvanını kaybedişimizin ilk adımı idi. Milyonlar göç etti. İki yüz elli dekar arazisi olan adam asgari ücretle çalışmak için heves ediyor peki neden? Kırsalın eksiklerini saymak ile bitiremeyiz ama emin olun herkes görmemezlikten geliyor. Bundan birkaç yıl sonra yol kenarı elma ağaçları, görsel şölen veren günebakanlar göremeyince ey gidi yıllar demek için çok geç olabilir.

En önemlisi de gıda temini. Yıllar geçtikçe araziler küçülüyor, masraflar büyüyor insanlar ezildikleri yerden sıyrılıp gidiyorlar. Onlar gittikçe üretim azalıyor ve her şey ne kadar zamlanmış gibi klişe bir cümle ile geçmişimizi anlatacak halde olacağız. Çiftçine sahip çık.

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın