×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Tarım Hayvancılık Gıda Teknoloji Çevre Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler İftar ve sahur vakitleri Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Berk Tutka

Piyasa Serbest , Çiftçiler Esir

Son 1 yılda klasik gübrelere ardı ardına gelen zamlar çiftçinin nefesini kesti. Klasik gübreler neden bu kadar zamlandı? Peş peşe özelleştirilen fabrikalar, serbest piyasa ekonomisi diyerek çiftçiyi kan ağlatmaya devam ediyor. Ham maddeler ithal edilmeye devam ediyor. Ürün tedariklerinde problem yaşanıyor. Parası verilen ürünler bile daha çoğu noktada çiftçiye ulaşmış değil.

Hata nerden başlıyor? Gübre firmaları kamuya aitken ilk önce kar edilemez hale getirildi ve özelleştirmeye mahkum edildi. Özelleştirilmeler ise serbest piyasayı maksimum seviyeye getirdi. Bütün firmalar birbirleri ile savaşıyor ama yenilen yine çiftçi oluyor.

Çiftçilerimiz bir an önce klasikleşmiş firmaların elinden kurtulmalıdır. Devlet bu işe el atmaz ise işin sonu büyük bir facia. Hem üretim istiyorsunuz, hem ekilmedik alan kalmasın diyorsunuz ama girdi maliyetleri ile çiftçiyi baş başa bırakıyorsunuz. Fahiş fiyatlar gübre kullanımından kısılmalara sebep olacak buda bizim üretimimizde büyük düşüşlere yol açacak. İthalat başlayacak bu sefer ürünlerde değerinde satılmayacak. Bu insanların toprağa düşürdükleri alın terleri toprakta kalmasın istiyoruz. Çiftçi, üretmezse sofrana yansır. Geçen sene bunu birçok üründe göz göre göre yaşadık.

Acil olarak yeni tarım politikalarına ihtiyacımız var. Çiftçi emeklerse, halk yürüyemez hale gelir. Toprağın neresini kazarsan kaz, bir define bulacaksın. Ancak bir çiftçinin inancıyla kazmalısın. Bu inancı kaybetmelerine izin vermemeliyiz.

Sizlere Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü hatırlatmak isterim ; "Kılıçla ülke alanlar, sabanla ülke alanlara karşı yenilmeye mahkûmdurlar!"

YORUM YAPIN

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın